Tréninky s neobvyklými trenéry

27.03.2021 | Štěpán Srp

I přes nelehkou situaci pandemie, která přináší spoustu nevýhod, se daří našemu klubu těžit co nejvíce. Pandemie a vládní restrikce mají spoustu nevýhod, ale přeci jen i v této situace lze najít něco pozitivního. Například pauzy od soutěží a tréninků lze využít i k tomu rozvíjet hráče v jiných, než basketbalových aktivitách nebo je vzdělávat v posilovacích cvičeních, na které se v běžné sezóně, vzhledem k soutěžním vytížením, nedostane.

Tréninky našich mladších kategorií zpestřili někteří "hostující" trenéři, se svými vlastními a zajímavými tréninky. Zatím si trénování vyzkoušeli 3 současní a jeden bývalý hráč našeho A-týmu.
Jako první byl tréninku tzv. Animal Flow v podání našeho bývalého hráče Adama Provazníka.

A co je to vlastně Animal Flow?

"Animal Flow je fitness program zaměřený na všestranný pohybový rozvoj. Kombinuje prvky z jógy, gymnastiky, tance apod. Tyto prvky (které se často podobají pohybům zvířat) se spojují v následující sestavičky (flows). Ve výsledku tedy zábavnou formou stimuluje sílu, mobilitu, stabilitu a koordinaci," vysvětluje Adam

Jak Tvůj trénink s kluky vypadal?

"Na začátku jsme si pečlivě rozcvičili zápěstí. Tím že při cvičení Animal Flow jsme v podstatě pořád na všech čtyřech, je potřeba tomu dát dostatečnou péči. To, co jsme dělali pak byly především základní pozice a pohyby. Pár specifických cvičení na mobilitu, pár specifických cvičení na stabilitu, k tomu nějaké lokomoce (lezení po čtyřech) a pak jsme se naučili základní přechod mezi dvěma prvky. Na konec jsme to spojili do krátké jednoduché flow (sestavy)"

A jak jsi se k Animal Flow dostal?

"Dostal jsem se k tomu asi tak, že po letech specializovaného tréninku jsem začal vnímat, že se chtě nechtě nějaké části těla opotřebují. Začal jsem teda více zkoumat, jak se hýbat všestranně a dostal jsem se k různým pohybovým odvětvím. Gymnastika, tanec, jóga, parkour apod. Pak jsem narazil na Animal Flow, který zajímavě a zábavně kombinoval tyhle prvky a působil jako fajn všestranný pohyb. V Česku to ještě nebylo, tak jsem to vzal jako super příležitost to vyzkoušet a případně i začít trénovat."

Kdo by si již nepamatoval, Adam naposledy hrál za Vyšehrad v sezóně 2017/2018 a byl tedy jeden z hráčů, kteří pomohli dostat Sokol Vyšehrad zpět do 1. ligy. Dnes studuje na FTVS, věnuje se Animal Flow a basket hraje v týmu Kačeři Kunratice.

Následoval již o něco tradičnější trénink s vlastní vahou v podání současného hráče A-týmu Nikoly Miličiće.

Nikola je letošní novou posilou A-týmu, do kterého přišel z týmu BA Sparta. S kluky odcvičil asi hodinu základních posilovacích cviků. Trénink obsahoval základní mobilizaci a posilování nohou, cviky na stabilizaci a flexibilitu dolních končetin - všechno důležité aktivy pro prevenci zranění. Prostor nakonec dostalo i posilování břicha a balanční cviky.

Poslední dva dočasní trenéři byli taktéž z našeho A-týmu. Nejdříve s kluky cvičil Lukáš Vrťátko - křídlo hlavního týmu a o pár dní později na něj navázal trénink s pivotem Miroslavem Večeřou.

Oba tréninky se zaměřili na protažení zad, lopatek a hrudníku, které dostávají během celodenního sezení za počítačem nejvíce zabrat. Dále došlo na posilování téměř od hlavy k patě. Posilovali se zadní stehna při dřepech, břicho při planku a došlo i na ruce při klicích.

Doufáme, že kluci si tréninky, s trošku jinými trenéry a možná i jiným způsobem, než jsou zvyklí užili a něco nového se třeba i přiučili.

A v dohledné době se doufejme dočkáme dalších zpestření online tréninků.